Miasto i Gmina Mordy                                                            Mordy, dnia 23.04.2009 r.

08-140 Mordy, ul. Kilińskiego 9

In. 2215/SUW/01/10/2009

                                                                                 

Informacje o rozstrzygnięciu postępowania o udzielenie zamówienia pod nazwą: „Budowa stacji uzdatniania wody w miejscowości Czepielin i sieci wodociągowej w miejscowościach Czepielin i Czepielin-Kolonia”

 

            Uprzejmie informuję, że po rozpatrzeniu wniesionych protestów i powtórzeniu czynności badania i oceny ofert w postępowaniu o udzielenie zamówienia pod nazwą: „Budowa stacji uzdatniania wody w miejscowości Czepielin i sieci wodociągowej w miejscowościach Czepielin i Czepielin-Kolonia” Zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia.

Uzasadnienie faktyczne.

Po rozpatrzeniu wniesionych protestów Zamawiający powtórnie przeprowadził czynności badania i oceny ofert. Po odrzuceniu ofert wykonawców, którzy:

- złożyli oferty nie spełniające wymagań specyfikacji istotnych warunków zamówienia,

- złożyli oferty zawierające błędy w obliczeniu ceny,

- złożyli nieprawdziwe informacje mające wpływ na wynik prowadzonego postępowania,

Zamawiający unieważnił postępowanie o udzielenie zamówienia pod nazwą: „Budowa stacji uzdatniania wody w miejscowości Czepielin i sieci wodociągowej w miejscowościach Czepielin i Czepielin-Kolonia”. Cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę, którą Zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia pod nazwą: „Budowa stacji uzdatniania wody w miejscowości Czepielin i sieci wodociągowej w miejscowościach Czepielin i Czepielin-Kolonia”

Uzasadnienie prawne.

Art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2007 r. Nr 223 poz. 1655 z późn. zm.) - Zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę, którą zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

 

Wykonawcy, których oferty zostały odrzucone.

Oferta nr 2

P.P.H.U. „HYDRO-SYSTEM” Tomasz Paradowski

Siedziba: Szpetal Górny, ul. Osiedle Młodych 63, 87-811 Fabianki

Uzasadnienie faktyczne

W pkt 3 specyfikacji istotnych warunków zamówienia Zamawiający zapisał; „Zamawiający nie dopuszcza zmiany technologii zaprojektowanego obiektu stacji uzdatniania wody i sieci wodociągowej”. Przeprowadzone badania technologiczne wody surowej w wykonanych odwiertach pod studnie wodociągowego ujęcia wód podziemnych w miejscowości Czepielin wykazały, że woda surowa zawiera znaczące ilości żelaza i manganu. W projekcie budowlanym technologia zaprojektowanego obiektu stacji uzdatniania wody została tak dobrana aby po wybudowaniu stacji uzdatniania wody osiągnąć rezultat końcowy – uzdatnioną wodę pitną spełniającą wymagania sanitarne.

Oceniając ofertę Zamawiający zauważył, że niektóre elementy robót w kosztorysie ofertowym zostały nisko wycenione w stosunku do cen tych samych elementów w ofertach innych oferentów i cen kosztorysu inwestorskiego. Zamawiający zwrócił się do oferenta z pismem w dniu 18.03.2009 r., wymieniając elementy robót, w sprawie wyjaśnienia czy oferent wykona te elementy zamówienia zgodnie z projektem budowlanym, stosując typy urządzeń określone w projekcie budowlanym ? Jeżeli oferent zamierza zastosować w budowanej stacji uzdatniania wody urządzenia „równoważne” (o parametrach nie gorszych od urządzeń określonych w projekcie budowlanym) proszę o wyjaśnienie jakie zostaną zastosowane urządzenia i określenie parametrów tych urządzeń.

Oferent pismem z dnia 23.03.2009 r. stwierdził, że dostarczy (urządzenia wymienione przez Zamawiającego) zgodnie projektem budowlanym za kwotę oferty przetargowej. Jako urządzenie „równoważne” oferent zaproponował zastosowanie filtra ciśnieniowego firmy Kotłorembud – o parametrach „zbiornik filtracyjny o śr. 2900 mm p=3,9 bar z 4 przepustnicami z napędem pneumatycznym z porytą powłoką antykorozyjną od wewnątrz zbiornika. Powłoka z atestem PZH – 3 szt.”.

Po konsultacji z autorem projektu budowlanego Zamawiający zwrócił się do oferenta w dniu 24.03.2009 r.  z pytaniami o przedstawienie dodatkowych informacji na temat urządzenia „równoważnego” filtra ciśnieniowego firmy Kotłorembud. W dniu 26.03.2009 r. Zamawiający  otrzymał materiały od oferenta i przekazał je autorowi projektu budowlanego, celem przedstawienia opinii czy filtry ciśnieniowe firmy Kotłorembud są to elementy „równoważne” i spełniają wymagania dokumentacji projektowej.

Opinia autora projektu budowlanego.

W nawiązaniu do otrzymanego za pośrednictwem UMiG Mordy, pisma firmy PW „Kotłorembud” sp.j. zawierającego odpowiedzi na zadane pytania w kwestii zamiany zaprojektowanych przez nas filtrów ciśnieniowych pracujących z zastosowaniem wewnętrznej, kontrolowanej poduszki powietrznej, na filtry ciśnieniowe produkowane przez firmę PW „Kotłorembud” wyjaśniamy co następuje:

1. Zaprojektowana przez nas technologia uzdatniania wody została poprzedzona analizą, której wynikiem było optymalne dobranie metody uzdatniania i urządzeń ją realizujących, gwarantujących uzyskanie jakości wody uzdatnionej spełniającej obowiązujące przepisy.

Ze względu na skład chemiczny wody surowej wybrano metodę uzdatniania wody opartą o jednostopniowy układ uzdatniania wody (usuwanie związków żelaza i manganu w jednym filtrze), którego zasadniczym i najważniejszym elementem technologicznym jest filtr pracujący z wewnętrzną kontrolowaną poduszką powietrzną. Konstrukcja wewnętrzna filtra jest tak pomyślana, iż umożliwia wytworzenie w filtrze jednorodnej mieszaniny wodno-powietrznej ponad warstwą filtracyjną z precyzyjnym dozowaniem powietrza w funkcji natężenia przepływu wody. Dodatkowo filtr  wyposażony jest w wewnętrzny mechanizm utrzymujący i kontrolujący stały poziom poduszki powietrznej, co zapobiega zapowietrzeniu filtra, a tym samym pogorszeniu jego sprawności technologicznej.

2. Z materiałów technicznych otrzymanych od firmy PW „Kotłorembud” sp.j. – karta katalogowa F-2.0, wynika, iż proponowane przez tą firmę urządzenia (filtry ciśnieniowe) określane jako „urządzenia równoważne do zaprojektowanych filtrów ciśnieniowych” są klasycznymi filtrami ciśnieniowymi. W swojej konstrukcji nie posiadają mechanizmów umożliwiających wytworzenie w filtrze jednorodnej mieszaniny wodno-powietrznej. Konstrukcja filtra nie posiada urządzeń wewnętrznych do stałego kontrolowania poziomu poduszki powietrznej ponad warstwą filtracyjną.

3. Porównując przyjętą w projekcie budowlanym technologię pracy filtrów ciśnieniowych, z proponowanymi filtrami firmy „Kotłorembud” sp.j. uważam, iż nie można traktować tych filtrów jako urządzeń równoważnych. Zasadniczą zmianą jest technologia pracy filtra, co jest rzeczą najistotniejszą w procesie uzdatniania wody. Zmiana filtrów na proponowane, wiąże się ze zmianą procesu technologii uzdatniania.

4. Załączony do pisma rysunek wykonawczy filtra pokazuje wyraźnie, że urządzenie produkowane przez PW „Kotłorembud” jest niekompletne tzn. nie posiada zintegrowanego ze zbiornikiem filtracyjnym układu zaworów napędzanych serwomechanizmem sterowanym tylko dwoma sygnałami. Z dokumentacji technicznej nie wynika ile zaworów oferent zamierza zastosować, co przy tradycyjnym rozwiązaniu (1 sygnał  na 1 zawór) spowoduje podwojenie sygnałów sterujących stacją, co z kolei wpłynie na projekt AKPiA SUW.

5. Z przedstawionego materiału nie wynika jak będą wyglądać podłączenia hydrauliczne do filtrów co może wpłynąć na zaprojektowane rurociągi trasy rurociągów oraz ich ilość.

6. Dodatkowo w podanym opisie widać wiele różnic konstrukcyjnych jak np.:

  • Ilość i rozmiar dysz filtracyjnych
  • Wymiary zewnętrzne filtra
  • Materiał oraz rodzaj powłok ochronnych

7. Wyrażenie zgody przez Zamawiającego na zastosowanie proponowanych przez PW „Kotłorembud” sp.j. filtrów wiąże się ze zmianą przyjętej i zatwierdzonej przez Sanepid, technologii uzdatniania wody, koniecznością dokonania zmian w projekcie budowlanym, co pociąga za sobą konieczność zmiany projektu budowlanego oraz uzyskania nowego pozwolenia na budowę. Jako projektant odpowiedzialny za projekt budowlany branży technologicznej i inst. sanitarnych, po przeanalizowaniu przedstawionego rozwiązania zamiennego stwierdzam, iż nie można traktować proponowanego filtra jako urządzenia równoważnego z zaprojektowanym. W związku z powyższym nie wyrażam zgody na zamianę zaprojektowanych filtrów ciśnieniowych pracujących z kontrolowaną wewnętrzną poduszką powietrzną, na filtry produkowane przez PW „Kotłorembud” sp.j.

Uzasadnienie prawne

Art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 223 poz. 1655 z późn. zm.) – Zamawiający odrzuca ofertę jeżeli jej treść nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia, z zastrzeżeniem art. 87 ust. 2 pkt 3.

 

Oferta nr 4

Przedsiębiorstwo Ogólnobudowlane „BUDOSAN CZUBASZEK

Siedziba: 08-110 Siedlce, Żabokliki 100

Uzasadnienie faktyczne

Oferent w załączonym do oferty kosztorysie ofertowym, który należało wycenić na podstawie przedmiarów robót lub kosztorysów ślepych załączonych do specyfikacji istotnych warunków zamówienia, dokonał błędnej wyceny elementów robót. Oferent w swojej ofercie nie wycenił wszystkich elementów robót zgodnie z ilościami podanymi przez Zamawiającego w przedmiarach robót lub kosztorysach ślepych załączonych do specyfikacji istotnych warunków zamówienia, mających wpływ  na obliczenie ceny.

Oferent w załączonym do oferty kosztorysie ofertowym zbiornika wody czystej (branża budowlana) błędnie opisał element robót w poz. 3.7. Zamawiający w przedmiarze robót i kosztorysie ślepym do wyceny zamieścił element robót o nazwie: „KNR 02-02-1916-0700 Betonowanie nadbetonu zabezpieczającego izolacje o grub. 5 cm6,60 m³”. Oferent w poz. 3.7. kosztorysu ofertowego zbiornika wody czystej wpisał: „KNR 2-02 0607-01 Izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne z folii polietylenowej szerokiej poziome podposadzkowe  m² 86,59.

Oferent w załączonym do oferty kosztorysie ofertowym instalacji i obiektów technologicznych SUW, ogrodzenia i zagospodarowania terenu, sieć wodociągowa dn 315 mm w poz. 5.21 „Osuszacz powietrz typ QDB 100” dokonał wyceny 1 kpl tego elementu robót. W przedmiarze robót i kosztorysie ślepym w poz. 5.21. Zamawiający żądał do wyceny 3 kpl. wyżej wymienionego elementu robót.

Oferent w załączonym do oferty kosztorysie ofertowym instalacji i obiektów technologicznych SUW, ogrodzenia i zagospodarowania terenu, sieć wodociągowa dn 315 mm w poz. 5.22 „Ogrzewacze wnętrzowe” dokonał wyceny 1 szt. tego elementu. W przedmiarze robót i kosztorysie ślepym w poz. 5.22. „Ogrzewacze wnętrzowe elektryczne olejowe z termostatem” Zamawiający żądał do wyceny 14 szt. wyżej wymienionego elementu robót.

Oferent w załączonym do oferty kosztorysie ofertowym instalacji i obiektów technologicznych SUW, ogrodzenia i zagospodarowania terenu, sieć wodociągowa dn 315 mm błędnie opisał element robót w poz. 20.10. Zamawiający w przedmiarze robót i kosztorysie ślepym do wyceny zamieścił element robót o nazwie: „Odwiert studni głębinowej o głębokości 95m”. Oferent w poz. 20.10. kosztorysu ofertowego wpisał: „Rurociągi stalowe ciśnieniowe kołnierzowe montowane na podparciach o śr. nom 100 mm”.

Oferent w załączonym do oferty kosztorysie ofertowym instalacji i obiektów technologicznych SUW, ogrodzenia i zagospodarowania terenu, sieć wodociągowa dn 315 mm w poz. 23.13 „KNNR 4 1105-05 Zasuwy żeliwne klinowe owalne kołnierzowe z obudową o śr. 200 mm” dokonał wyceny 1 kpl. tego elementu robót.   W przedmiarze robót i kosztorysie ślepym w poz. 23.13 Zamawiający żądał do wyceny 2 kpl. wyżej wymienionego elementu robót.             

Uzasadnienie prawne

Art. 89 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 223 poz. 1655 z późn. zm.) – Zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli zawiera błędy w obliczeniu ceny.

 

Oferta nr 5

P.I.S.  K. Dybowski – Bakart Sp. z o.o.

Siedziba: 04-231 Warszawa, ul. Goździków 25

Uzasadnienie faktyczne.

Oferent w załączonym do oferty kosztorysie ofertowym, który należało wycenić na podstawie przedmiarów robót lub kosztorysów ślepych załączonych do specyfikacji istotnych warunków zamówienia, dokonał błędnej wyceny elementów robót. Oferent w swojej ofercie nie wycenił wszystkich elementów robót zgodnie z ilościami podanymi przez Zamawiającego w przedmiarach robót lub kosztorysach ślepych załączonych do specyfikacji istotnych warunków zamówienia, mających wpływ  na obliczenie ceny.

Oferent w załączonym do oferty kosztorysie ofertowym zbiornika wody czystej błędnie opisał element robót w poz. 5.3. Zamawiający w przedmiarze robót i kosztorysie ślepym do wyceny zamieścił element robót o nazwie: „KNNR 00-02-1902-0700 Docieplanie ścian budynków płytami styropianowymi – metoda lekka „ATLAS STOPER”; faktura nakrapiana lub rustykalna nakładana ręcznie, grubość 3,0 mm na ścianach”. Oferent w poz. 5.3. kosztorysu ofertowego zbiornika wody czystej wpisał: „KNR 2-02 1902-07 Deskowanie tradycyjnych skosów”.

Oferent w kosztorysie ofertowym robót elektrycznych w poz. 123 d.5 „KNNR 5 0406-01 Aparaty elektryczne o masie do 2,5 kg – montaż zespołu instalacyjnego typu ZI 03 R221 15A/400V” dokonał wyceny 1 szt. tego elementu robót. W przedmiarze robót i kosztorysie ślepym w poz. 5.3. Zamawiający żądał do wyceny 2 szt. wyżej wymienionego elementu robót.

Oferent w kosztorysie ofertowym robót elektrycznych w poz. 177 d.9 „KNNR 5 1004-02 Montaż opraw oświetlenia zewnętrznego na wysięgniku – montaż na wysięgniku  opraw OUS 150 z żarówką WLS 150 W” dokonał wyceny 4 szt. tego elementu robót. W przedmiarze robót i kosztorysie ślepym w poz. 9.14. „KNNR 00-05-1004-0200 Montaż opraw oświetlenia zewnętrznego na wysięgniku budynku technologicznego – montaż na wysięgniku  opraw OUS 150 z żarówką WLS 150 W„ Zamawiający żądał do wyceny 6 szt. wyżej wymienionego elementu robót.

Uzasadnienie prawne

Art. 89 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 223 poz. 1655 z późn. zm.) – Zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli zawiera błędy w obliczeniu ceny.

 

Oferta nr 6

HYDREX Sp. z o. o.

20-445 Lublin, ul. Zemborzycka 53 Ł

Uzasadnienie faktyczne.

W celu potwierdzenia spełnienia warunków udziału w postępowaniu w wykazie wykonanych robót budowlanych w okresie ostatnich pięciu lat przed dniem wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, odpowiadających swoim rodzajem i wartością robotom budowlanym stanowiącym przedmiot zamówienia, z podaniem ich wartości oraz daty i miejsca wykonania oraz załączeniem dokumentów potwierdzających, że roboty zostały wykonane należycie, Wykonawca powinien wykazać, że w wyżej wymienionym okresie wybudował, rozbudował lub przebudował własnymi siłami co najmniej dwie stacje uzdatniania wody o zdolności urządzeń uzdatniających min. 120 m³/h i wybudował sieć wodociągową o długości min. 3 km.

Podczas badania ofert Oferent  został wezwany do wyjaśnienia, które dwie stacje uzdatniania wody (z wymienionych w ofercie przetargowej) wybudował, rozbudował lub przebudował własnymi siłami o zdolności urządzeń uzdatniających min. 120 m³/h. Oferent wskazał dwie inwestycje m/n wybudowaną stację uzdatniania wody w m. Nowy Zglechów, gm. Siennica, zgodnie z załączonymi referencjami. Podczas rozpatrywania wniesionych protestów Zamawiający dokonał sprawdzenia wielkości wykonanej inwestycji u Inwestora. Inwestor – Gmina Siennica poinformował, że wydajność wybudowanej stacji uzdatniania wody w m. Nowy Zglechów przez firmę HYDREX Sp. z o. o. wynosi 58 m³/h, zgodnie z dokumentacją projektową.

Uzasadnienie prawne.

Art. 24 ust. 2 pkt 6 i ust. 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 223 poz. 1655 z późn. zm.) – Z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się również wykonawców, którzy złożyli nieprawdziwe informacje mające wpływ na wynik prowadzonego postępowania. Ofertę wykonawcy wykluczonego uznaje się za odrzuconą..

 

Oferta nr 7

Konsorcjum Firm: Wodropol S.A.

oraz PHU „Czyste Środowisko” Wojciech Nowak

siedziba:

Lider Konsorcjum: PHU „Czyste Środowisko” Wojciech Nowak

Ul. Budowlana 3c, 08-110 Siedlce

Uzasadnienie faktyczne.

Oferent w załączonym do oferty kosztorysie ofertowym, który należało wycenić na podstawie przedmiarów robót lub kosztorysów ślepych załączonych do specyfikacji istotnych warunków zamówienia, dokonał błędnej wyceny elementów robót. Oferent w swojej ofercie nie wycenił wszystkich elementów robót zgodnie z ilościami podanymi przez Zamawiającego w przedmiarach robót lub kosztorysach ślepych załączonych do specyfikacji istotnych warunków zamówienia, mających wpływ  na obliczenie ceny.

Oferent w załączonym do oferty kosztorysie ofertowym robót elektrycznych w elemencie oświetlenie terenu w poz. 166 d.9 „KNNR 5 0707-01 Układanie kabli o masie do 0,5 kg/m w rowkach kablowych ręcznie -ułożenie kabla typu YAKY 5x10”  dokonał wyceny 3.4 m tego elementu robót. W przedmiarze robót i kosztorysie ślepym robót elektrycznych w poz. 9.3. „KNNR 00-05 0707-0100 Układanie kabli o masie do 0,5 kg/m w rowkach kablowych ręcznie -ułożenie kabla YAKY 5x10 mm² 0,6/1,0 kV  Zamawiający żądał do wyceny 3.4 dla jednostki miary 100m tego elementu robót.

Niemniej oferent w kosztorysie ofertowym robót elektrycznych w elemencie oświetlenie terenu w poz. 167 d.9 „KNNR 5 0713-01 Układanie kabli o masie do 0,5 kg/m w rurach, pustakach lub kanałach zamkniętych – układanie kabla YAKY 5x10 mm2 0,6/1,0kV w rurach, szafach SO”  dokonał wyceny 3.4 dla jednostki miary 100m tego elementu robót. W przedmiarze robót i kosztorysie ślepym robót elektrycznych w poz. 9.4. „KNNR 00-05 0713-0100 Układanie kabli o masie do 0,5 kg/m w rurach, pustakach lub kanałach zamkniętych – ułożenie kabla YAKY 5x10 mm2 0,6/1,0kV w rurach, szafach SO”  Zamawiający żądał do wyceny 90 m tego elementu robót.

Sumując nawet elementy robót wycenione przez oferenta w poz. 166 d.9 i 167 d.9 wynika, że jest ich mniej wycenione niż w podanych przez Zamawiającego do wyceny w poz. 9.3 i 9.4 przedmiaru robót i kosztorysu ślepego robót elektrycznych.

Oferent w ofercie przetargowej jako urządzenie „równoważne” zaproponował zastosowanie filtrów ciśnieniowych - zbiorniki filtracyjne o śr. 2900 mm, przepustnice z napędem pneumatycznym, powłoka antykorozyjna z atestem PZH, typ, Filtry ciśnieniowe specjalne FCP 14C produkowane przez Przedsiębiorstwo Wielobranżowe KOTŁOREMBUD.

W pkt 3 specyfikacji istotnych warunków zamówienia Zamawiający zapisał; „Zamawiający nie dopuszcza zmiany technologii zaprojektowanego obiektu stacji uzdatniania wody i sieci wodociągowej”. Przeprowadzone badania technologiczne wody surowej w wykonanych odwiertach pod studnie wodociągowego ujęcia wód podziemnych w miejscowości Czepielin wykazały, że woda surowa zawiera znaczące ilości żelaza i manganu. W projekcie budowlanym technologia zaprojektowanego obiektu stacji uzdatniania wody została tak dobrana aby po wybudowaniu stacji uzdatniania wody osiągnąć rezultat końcowy – uzdatnioną wodę pitną spełniającą wymagania sanitarne.

Zamawiający zwrócił się do autora projektu budowlanego o wydanie opinii, czy proponowane powyżej urządzenie spełnia wymagania określone w dokumentacji projektowej.

Wobec powyższego wiążąca jest opinia autora projektu budowlanego, którą poniżej przedstawiam.

W nawiązaniu do otrzymanego za pośrednictwem UMiG Mordy, pisma firmy PW „Kotłorembud” sp.j. zawierającego odpowiedzi na zadane pytania w kwestii zamiany zaprojektowanych przez nas filtrów ciśnieniowych pracujących z zastosowaniem wewnętrznej, kontrolowanej poduszki powietrznej, na filtry ciśnieniowe produkowane przez firmę PW „Kotłorembud” wyjaśniamy co następuje:

1. Zaprojektowana przez nas technologia uzdatniania wody została poprzedzona analizą, której wynikiem było optymalne dobranie metody uzdatniania i urządzeń ją realizujących, gwarantujących uzyskanie jakości wody uzdatnionej spełniającej obowiązujące przepisy.

Ze względu na skład chemiczny wody surowej wybrano metodę uzdatniania wody opartą o jednostopniowy układ uzdatniania wody (usuwanie związków żelaza i manganu w jednym filtrze), którego zasadniczym i najważniejszym elementem technologicznym jest filtr pracujący z wewnętrzną kontrolowaną poduszką powietrzną. Konstrukcja wewnętrzna filtra jest tak pomyślana, iż umożliwia wytworzenie w filtrze jednorodnej mieszaniny wodno-powietrznej ponad warstwą filtracyjną z precyzyjnym dozowaniem powietrza w funkcji natężenia przepływu wody. Dodatkowo filtr  wyposażony jest w wewnętrzny mechanizm utrzymujący i kontrolujący stały poziom poduszki powietrznej, co zapobiega zapowietrzeniu filtra, a tym samym pogorszeniu jego sprawności technologicznej.

2. Z materiałów technicznych otrzymanych od firmy PW „Kotłorembud” sp.j. – karta katalogowa F-2.0, wynika, iż proponowane przez tą firmę urządzenia (filtry ciśnieniowe) określane jako „urządzenia równoważne do zaprojektowanych filtrów ciśnieniowych” są klasycznymi filtrami ciśnieniowymi. W swojej konstrukcji nie posiadają mechanizmów umożliwiających wytworzenie w filtrze jednorodnej mieszaniny wodno-powietrznej. Konstrukcja filtra nie posiada urządzeń wewnętrznych do stałego kontrolowania poziomu poduszki powietrznej ponad warstwą filtracyjną.

3. Porównując przyjętą w projekcie budowlanym technologię pracy filtrów ciśnieniowych, z proponowanymi filtrami firmy „Kotłorembud” sp.j. uważam, iż nie można traktować tych filtrów jako urządzeń równoważnych. Zasadniczą zmianą jest technologia pracy filtra, co jest rzeczą najistotniejszą w procesie uzdatniania wody. Zmiana filtrów na proponowane, wiąże się ze zmianą procesu technologii uzdatniania.

4. Załączony do pisma rysunek wykonawczy filtra pokazuje wyraźnie, że urządzenie produkowane przez PW „Kotłorembud” jest niekompletne tzn. nie posiada zintegrowanego ze zbiornikiem filtracyjnym układu zaworów napędzanych serwomechanizmem sterowanym tylko dwoma sygnałami. Z dokumentacji technicznej nie wynika ile zaworów oferent zamierza zastosować, co przy tradycyjnym rozwiązaniu (1 sygnał  na 1 zawór) spowoduje podwojenie sygnałów sterujących stacją, co z kolei wpłynie na projekt AKPiA SUW.

5. Z przedstawionego materiału nie wynika jak będą wyglądać podłączenia hydrauliczne do filtrów co może wpłynąć na zaprojektowane rurociągi trasy rurociągów oraz ich ilość.

6. Dodatkowo w podanym opisie widać wiele różnic konstrukcyjnych jak np.:

  • Ilość i rozmiar dysz filtracyjnych
  • Wymiary zewnętrzne filtra
  • Materiał oraz rodzaj powłok ochronnych

7. Wyrażenie zgody przez Zamawiającego na zastosowanie proponowanych przez PW „Kotłorembud” sp.j. filtrów wiąże się ze zmianą przyjętej i zatwierdzonej przez Sanepid, technologii uzdatniania wody, koniecznością dokonania zmian w projekcie budowlanym, co pociąga za sobą konieczność zmiany projektu budowlanego oraz uzyskania nowego pozwolenia na budowę. Jako projektant odpowiedzialny za projekt budowlany branży technologicznej i inst. sanitarnych, po przeanalizowaniu przedstawionego rozwiązania zamiennego stwierdzam, iż nie można traktować proponowanego filtra jako urządzenia równoważnego z zaprojektowanym. W związku z powyższym nie wyrażam zgody na zamianę zaprojektowanych filtrów ciśnieniowych pracujących z kontrolowaną wewnętrzną poduszką powietrzną, na filtry produkowane przez PW „Kotłorembud” sp.j.

Uzasadnienie prawne

Art. 89 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 223 poz. 1655 z późn. zm.) – Zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli zawiera błędy w obliczeniu ceny.

Art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 223 poz. 1655 z późn. zm.) – Zamawiający odrzuca ofertę jeżeli jej treść nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia, z zastrzeżeniem art. 87 ust. 2 pkt 3.

 

 

 

Mordy, dnia 23.04.2009 r.                                                                 Burmistrz

                                                                                              /-/ Andrzej Piotrowski

 

Informacje o dokumencie:
  • Informację wprowawdził(a) do BIP: Tadeusz Narojek
  • Data udostępnienia w BIP: 1970-01-01
  • Informacja zaktualizowana przez: Tadeusz Narojek
  • Data ostatniej aktualizacji: 2009-04-27 13:47:29
  • Liczba odsłon: 242
  • Historia dokumentu:

[Liczba odsłon: 2703831]

przewiń do góry