Zobacz podgałęzie
ROZWÓJ OBSZARU POGRANICZA ...
Władze samorządowe w różny sposób próbują rozwiązać uprzednie problemy, szukając rozwiązań poprzez nawiązywanie współpracy z innymi instytucjami, regionami często z sąsiednich jednostek administracyjnych czy terytorialnych (krajowych). Współpraca ta na zasadzie porozumienia, wymiany, wspólnych inwestycji ma za zadanie przynosi korzyści gospodarcze jak i społeczne dla „obu” stron. Przykładem takiego współdziałania jest Program Sąsiedztwa INTERREG.
Program Sąsiedztwa INTERREG ma na celu pomóc w zawiązywaniu kontaktów międzyludzkich o charakterze społeczno-gospodarczym państw Unii Europejskiej z państwami – sąsiadami Wspólnoty, które nie są państwami członkowskimi.
Głównym celem koncepcji Programu Sąsiedztwa jest:
- promowanie zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego w obszarach nadgranicznych;
- wspólne stawianie czoła wyzwaniom w dziedzinie środowiska, zdrowia publicznego,
- zapobieganie i zwalczanie przestępczości zorganizowanej,
- zapewnienie sprawności obsługi ruchu granicznego i bezpieczeństwa na granicach;
- promowanie wspólnych inicjatyw lokalnych typu „people to people”.
Program Sąsiedztwa Polska - Białoruś – Ukraina INTERREG IIIA/ TACIS CBC obejmuje swym zasięgiem region nadgraniczny, w skład, którego wchodzą jednostki terytorialne (po stronie polskiej) i jednostki administracyjne (po stronie białoruskiej i ukraińskiej). Polski region nadgraniczny tworzy 8 regionów stanowiących integralną całość historyczną, administracyjną i funkcjonalną tak zwanej „Ściany Wschodniej”. W skład, której wchodzą m.in.: region białostocko – suwalski oraz łomżyński (woj. podlaskie), bialskopodlaski, chełmsko – zamojski oraz lubelski (woj. lubelskie); rzeszowsko – tarnobrzeski oraz krośnieńsko – przemyski (woj. podkarpackie); ostrołęcko – siedlecki (powiaty: łosicki, węgrowski, sokołowski, siedlecki); podregiony lubelskiego oraz rzeszowsko – tarnobrzeskie. W skład jednostek administracyjnych Białorusi wchodzą regiony obwodu grodzieńskiego, brzeskiego i 7 zachodnich okręgów obwodu mińskiego, zaś na Ukrainie regiony: obwodu wołyńskiego, lwowskiego i zakarpackiego.
W ramach tego programu wystąpił Samorząd Miasta i Gminy Mordy stając się Beneficjentem końcowym. Powyższy Samorząd nawiązał współprace integracyjną z miastem Mołodeczno, na Białorusi (obwód miński), podpisując umowę 4 marca 2005 roku. Współpraca obejmuje m.in. obustronną wymianę w sferze ochrony środowiska naturalnego, kultury i sportu, poprzez organizacje konferencji dotyczących ochrony środowiska w strefie transgranicznej, spotkań naukowo – dydaktycznych i imprez sportowych.
Podpisano również porozumienie z partnerem krajowym Miastem i Gminą Łosice w sprawie budowy i finansowania wodociągu budowanego na terenie gminy Łosice ze stacji uzdatniania wody w Biernatach Średnich. Z powyżej wymienionej stacji zasilane są miejscowości: Płosodrza, Wólka Biernaty, Suchodół Wielki, Suchodołek i Rogóziec położone na terenie gminy Mordy.
Samorząd Miasta i Gmina Mordy w marcu 2005 roku złożył wnioski na dofinansowanie dwóch projektów z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR ) w ramach Programu Sąsiedztwa INTERREG IIIA/TACIS CBC Polska-Białoruś-Ukraina 2004- 2006
- Projekt nr 1 „Rozwój obszaru pogranicza poprzez budowę infrastruktury wodociągowej w gminach Mordy i Łosice”
- Projekt nr 2 „Poprawa dostępności obszaru pogranicza poprzez modernizację drogi gminnej Nr 3663011 na odcinku 1285 mb we wsi Czepielin gmina Mordy”
Wnioski po rozpatrzeniu pod względem merytorycznym i technicznym przez Wspólny Sekretariat Techniczny a następnie po zaopiniowaniu przez Komitet Sterujący przy Instytucji Zarządzającej – Ministerstwie Rozwoju Regionalnego zyskały akceptację do dofinansowania z EFRR.
Beneficjent końcowy - Miasta i Gmina Mordy podpisał w dniu 22 grudnia 2005 r. umowę z Wojewodą Mazowieckim to znaczy Instytucją Pośredniczącą o dofinansowanie obu projektów. Wartość kosztorysowa złożonego wniosku - Projektu nr1 wynosiła 4 550 000 PLN w tym koszty kwalifikowalne (podlegające współfinansowaniu z EFRR) 3 961 620 PLN. Kwota dofinansowania projektu ze środków unijnych wynosiła 2 971 215 PLN. Po przeprowadzeniu procedur przetargowych wartość projektu zmniejszyła się. W dniu 16 lutego 2006 r. Samorząd podpisał aneks z Wojewodą Mazowieckim. Wartość projektu na dzień dzisiejszy wynosi 2 841 488, 60 PLN, w tym wartość kosztów kwalifikowanych 2 288 667, 16 PLN. Dofinansowanie z EFRR wynosi 1 716 500, 37 PLN
Wartość kosztorysowa złożonego wniosku - Projekt nr 2 wynosiła 1 012 119, 24 PLN w tym kwota dofinansowania ze środków unijnych wynosiła 757 589,18 PLN. Powyższy projekt jest na etapie procedur przetargowych.
Powyższe Projekty są realizowane zgodnie z Priorytetem 1 Programu Sąsiedztwa pn. „Wzrost konkurencyjności regionów przygranicznych poprzez modernizację i rozbudowę infrastruktury transgranicznej”. Priorytet ten ma celu poprawę infrastruktury, która przyczyni się do lepszego i szybszego rozwoju potencjału wewnętrznego regionu. Rozwój regionalnych i lokalnych węzłów komunikacyjno - transportowych przylegających do granic państw sąsiadujących wzmocni system transportu tworząc „europejskie korytarze” łączące państwa Wspólnoty Europejskiej z państwami, które nie są jej członkami. Wraz z rozwojem usług transportowych zwiększy się „dostępność” i „atrakcyjność” obszarów dla turystów i inwestorów na terenie gmin Mordy i Łosice. W konsekwencji przyśpieszy to rozwój społeczny i gospodarczy podnosząc standard życia i pracy mieszkańców danego regionu po stronie polskiej jak i po jej wschodniej granicy. Ważnym celem projektu jest również ochronna i poprawa stanu środowiska naturalnego regionu m.in. poprzez rozwój systemu ochrony środowiska Euroregionu Puszcza Białowieska.
Celem ogólnym projektu nr 1 „Rozwój obszaru pogranicza poprzez budowę infrastruktury wodociągowej w gminach Mordy i Łosice” jest wzrost atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej wymienionych gmin oraz zintegrowanie społeczno – gospodarcze.
Cele szczegółowe mają za zadanie:
- podniesienie standardu życia mieszkańców gmin Mordy i Łosice
- poprawa jakości wody pitnej – zmniejszenie ilości zachorowań
- ochrona i poprawa stanu środowiska regionu poprzez rozwój systemu ochrony
- poprawa czystości wód rzeki Bug i jej dorzecza
- rozwój ekologiczny rolnictwa
- wzrost dochodów w gospodarstwach rolnych
- tworzenie nowych podmiotów gospodarczych i tym samym nowych miejsc pracy
Projekt ten obejmuję swym zasięgiem 17 miejscowości: Biernaty Średnie i Rudnik – gmina Łosice; Płosodrza, Wólka Biernaty, Suchodół Wielki, Suchodołek, Rogóziec, Wyczółki, Leśniczówka, Krzymosze, Wielgorz, Radzików Stopki, Radzików Kornica, Radzików Oczki, Radzików Wielki, Pióry Wielkie i Pióry Pytki – gmina Mordy.
„Produktem” wymienionego projektu jest sieć wodociągowa o długości 43 836 mb i pompownia strefowa. Budowane przyłącza wodociągowe do posesji nie podlegają dofinansowaniu ze EFRR. Projekt realizowany jest w 5 etapach.
Do końca roku 2005 zrealizowano 2 etapy projektu. Wybudowano sieć wodociągową o długości 19 533 mb oraz 175 szt przyłączy na terenach miejscowości Biernaty Średnie i Rudnik – gmina Łosice, Płosodrza, Wólka Biernaty, Schodów Wielki, Suchodołek, Rogóziec, Wyczółki, Leśniczówka, Krzymosze. W lutym 2006 r. Burmistrz wystąpił z wnioskiem o płatność – refundację poniesionych kosztów na budowę etapu I i II projektu na kwotę 696 059, 54 PLN do Instytucji Pośredniczącej. Refundowane są tylko poniesione koszty kwalifikowane – na budowę sieci wodociągowej w 75 %.
Projekt nr 2 „Poprawa dostępności obszaru pogranicza poprzez modernizację drogi gminnej Nr 3663011 na odcinku 1285 mb we wsi Czepielin gmina Mordy” ma na celu działanie wpływające na:
- poprawę jakości nawierzchni dróg
- wzrost kontaktów handlowych regionów przygranicznych
- ożywienie gospodarcze
- podniesienie standardu życia mieszkańców wsi Czepielin i okolic
- poprawa komfortu i bezpieczeństwa jazdy podróżujących
Projekt ten realizowany będzie w okresie kwiecień – czerwiec 2006 r.
Dzięki zaangażowaniu Burmistrza i pracowników Urzędu Miasta i Gminy Mordy, Samorząd ma szanse pozyskać ze środków unijnych kolejne znaczące „pieniądze”, po Programie SAPARD (dofinansowanie pięciu inwestycji), na realizację inwestycji na terenie gminy Mordy. Pozyskiwanie przez Miasto i Gminę Mordy środków finansowych z funduszy strukturalnych czy też korzystanie z krajowych programów pomocowych stwarza jedynie możliwość realizowania jakichkolwiek inwestycji na terenie gminy.
- Informację wprowawdził(a) do BIP: Tadeusz Narojek
- Data udostępnienia w BIP: 2006-03-10 15:55:40
- Informacja zaktualizowana przez: Tadeusz Narojek
- Data ostatniej aktualizacji: 2006-03-10 16:02:17
- Liczba odsłon: 2280
- Historia dokumentu: